October 29, 2010

Enes Kanter nereye koşuyor?


Amerikan High School Championship'te forma giyen ve 'Nike Hoop Summit' maçındaki performansıyla bütün dikkatleri toplayan Enes Kanter'in bundan sonraki kariyerini nasıl şekillendireceği merak konusu. ABD'deki günlerini Kolej Ligi NCAA'de devam ettirmek isteyen Kanter'in önündeki tek engel Fenerbahçe formasıyla oynadığı Eurolig maçları...


Türk basketbolunun son dönemlerde yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri olan Enes Kanter, malum Amerika’da son günlerin gözde ismi. Gelecekte NBA’de forma giymesi beklenen yetenekleri buluşturan ‘Nike Hoop Summit’te Dünya Karması’nda yer alan 1992 doğumlu oyuncu Amerika karması karşısında sergilediği performansla bütün ilgiyi üzerine topladı. Kanter 24 dakika forma giydiği mücadelede 34 sayı kaydederek NBA’deki en kariyerli Avrupalı oyunculardan biri olan Alman Dirk Nowitzki’nin 12 yıldır kırılamayan rekorunu tarihin çöplüğüne yollarken bu performansına 13 de ribaunt ekledi.


Geçmişten bir örnek var
Kariyerinin en parlak günlerini yaşayan ve NCAA’de Kentucky Üniversitesi’nde ABD kariyerine devam etmek isteyen genç yıldız adayının önünde ona engel oluşturabilecek bir durum var: Fenerbahçe Ülker formasıyla 2008-2009 sezonunda Eurolig ve Beko Basketbol Ligi’nde oynadığı maçlar. Oyuncunun şu an devam eden bir sözleşmesi bulunmuyor ancak oynadığı profesyonel müsabakalar onun olası NCAA günlerini etkileyebilir.
Bu maçların kariyerine vuracağı sekteyi de şöyle bir örnekle açıklamak mümkün: Bu sezon NCAA’de ‘Final four’ oynamış ilk Türk olarak tarihe geçen Deniz Kılıçlı, Türkiye 2. Basketbol Ligi’nde Pertevniyal ile daha önceden yapmış olduğu sözleşme nedeniyle 20 maç ceza almış ve NCAA kariyeri ancak sezonun 21. maçında başlayabilmişti. Buna benzer hatta oynanan maçların önemine bakılırsa daha zorlu bir durum Enes’i de bekliyor. Eurolig maçı oynayan oyuncu için NCAA’den men edilme ya da uzun süreli bir ceza alma tehlikesi var.


Avrupa’ya gidebilir
İhraç cezası alması halinde genç yıldızın Türkiye’deki hakları Fenerbahçe’de bulunuyor. Ancak oyuncu istediği takdirde Sarı-Lacivertli kulübün iznine gerek olmadan Avrupa’ya gidebilir. Aynı şekilde geçmişteki örnekler gibi Avrupa’da bir kulübe imza atıp ertesi gün Türkiye’de başka bir kulübe de transfer olabilir.
Enes Kanter’in kariyerini, eğitimini, olası cezası sonrası yaşanacakları basketbol otoriteleri Murat Murathanoğlu ve Kaan Kural’a ve oyuncunun Türkiye haklarına sahip olan Fenerbahçe Kulübü’ne sorduk. Fenerbahçe Kulübü yetkilileri bu konuda gazetemize açıklama yapmaktan kaçındı, Murathanoğlu ve Kural’ın görüşlerini ise aşağıda bulabilirsiniz...


Kaan Kural: NBA’e kolayca geçebilir

“Kendini 5 maçta gösterebilir.”

Enes Kanter’in eğitim, basketbol, NCAA ve olası NBA kariyeri hakkında basketbol yorumcusu Kaan Kural’ın görüşlerini aldık. Kural oyuncunun NCAA’de sıçrama yaparak rahatça NBA’de forma giyebilecek kapasitede olduğunu düşünüyor. Kural’ın yorumları şöyle: “Farklı bir ortama geçmek farklı bir kültür tanımak adına ABD’ye gitmesini olumlu bir hareket olarak değerlendiriyorum. Aynı anda eğitimini de devam ettirebilir. Genç bir insanın farklı bir kültürü tanıması ve farklı dilde eğitim alması hem basketbol hem de insani açıdan bakıldığında çok faydalı olabilir.”


Gençler kategorisinde çok başarılıydı
“NCAA bir Eurolig seviyesinde değil ancak NBA’e geçiş yapabilmek için de önemli bir alan. Enes, Avrupa’da gençler kategorisinde forma giydiği bütün organizasyonlarda ortalığı birbirine kattı ve çok başarılı oldu. ABD’de de bir gösteri maçında oynadı ve bu karşılaşma bile bütün gözlerin üzerine çevrilmesine yetti. Yeteneklerini kolej basketbolunda yeterince iyi sergileyebileyeceğini düşünüyorum. Ceza konusuna gelince önceki örnekler gibi bir ceza alırsa, oynayacağı 5-6 maç bile kendisini kolej basketbolunda kanıtlamasına yetecektir. NCAA’yi NBA’ye gitmek için iyi bir sıçrama tahtası olarak kullanabilir. Türkiye’ye dönmesi durumunda da yetiştirme hakları Fenerbahçe’de ancak Avrupa’da istediği takıma Fenerbahçe’ye sormadan gidebilir. Türkiye ligine de Avrupa’ya imza attıktan sonra dönebilir.”

Murat Murathanoğlu: Eğitim içinse gitmeli

“Enes bu sezonu boş geçirdi.”

Basketbol otoritelerinden Murat Murathanoğlu’nun Enes Kanter’in ‘geleceğine’ ilişkin görüşleri şu şekilde: “Enes bu sezonu bence boş geçirdi. Sezonun ilk üç ayını okul arayışına ayırdı. Arayışlarına Las Vegas’ta başladı, daha sonra Virginia’ya baktı en sonunda da Sacramento’da kendisini kabul edecek bir lise buldu. Bu liseler tamamen ticari amacı olan, not ortalaması yetmeyen öğrencilerin girip parayla okuyabildiği okullar. High School Championship’te Enes’in oynaması ona hiçbir şey katmayacaktır. Kendi kapasitesinin altında bir ligde mücadele ediyor. Eurolig’de oynamış bir oyuncunun bırakın High School’u, NCAA’de bile oynamasının anlamı yok. Geçen seneyi boş geçiren oyuncu NCAA’den men edilebilir ya da uzun süreli bir ceza alabilir. Bu durumda da iki senesi heba olmuş olacak. Fenerbahçe’deki şu anki kadro sıkıntısında uzun süreler alarak kendini daha fazla geliştirebilirdi.”


‘2011 Draft’ı hata olur’
Enes’in tercihinde eğitimini düşünerek hareket etmesi halinde herkesin saygı duyacağını belirten Murathanoğlu ancak oyuncunun açıklamalarının farklı olduğunu söylüyor: “Doğuş Balbay ve Engin Atsür gibi eğitimini ön planda tutarak NCAA’de yer alacaksa kararı doğru. Ancak kendisi 2011 NBA Draft’ına katılacağını söylüyor. Bu amaçla hareket ederse çok büyük bir hata yapar.”

Kaynak: www.radikal.com.tr

No comments:

Post a Comment